Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

0

Jezioro Trzecie (Owiecko Duże)

                   Jezioro Trzecie (Owiecko Duże)

 

   Jezioro Trzecie (Owiecko Duże) leży w kierunku na północ od miasta Sulęcina w kompleksie leśnym w odległości 2,5 km od wsi Miechów oraz 2,5 km od wsi Żubrów.

 

   Gospodarzem Jeziora Trzeciego znajdującego się w gminie Sulęcin jest Koło PZW Sulęcin Nr 2 „LIN”.

 

   Niezwykle malowniczo położone Jezioro Trzecie znajduje się 65,8 m n.p.m., ma dość płaską platformę przybrzeżną przechodzącą w strome stoki zboczy pagórków otacza akwen z kierunków: zachodniego, północnego i wschodniego. Południowy brzeg ma odmienną formę, łagodnego zbocza – piaszczystego opadającego w kierunku lustra wody.

 

 dsc03637a.jpg

Jezioro Trzecie

 

   Jezioro w kształcie zbliżonym do trapezu ma charakter zbiornika bezdopływowego, o zlewni leśnej porośniętej lasem iglastym, bezpośrednio przy brzegu oczywiście olchy, brzozy oraz dęby. Obszar ten jest położony w rejonie fizyczno – geograficznym Wysoczyzny Lubuskiej w zlewni Postomii.

 

   W większości brzegi akwenu porośnięte są trzciną pospolitą, a w mniejszym zasięgu pałką wąskolistną. Można na krótkich odcinkach przybrzeżu spotkać manę jadalną, skupiska oczeretu jezioranego, poza tym miejscami występuje skrzyp błotny, turzyca błotna, pałka szerokolistna i jeżogłówka gałęzista.

 

  palka_waskolistnaa.jpg

  Pałka wąskolistna

 

 

 

  skrzyp_blotny.jpg

  Skrzyp błotny

 

 

Najgęstsze skupiska roślinności o liściach pływających występują odcinkami w części północnej składającej się z formacji rdestnicy pływającej. W zatokach narożnikowych jeziora występują skupiska grążela żółtego. Rośliny zanurzone sięgają w głąb jeziora na 2m. Dominującym gatunkiem jest tu rogatek sztywny. Obok występuje  rdestnica nitkowata, moczarka kanadyjska i miejscami jezierza mniejsza.

 

  grazel_zoltya.jpg

  Grążel żółty

 

 

   Głównymi obiektami połowu będzie tutaj płoć, wzdręga, krąp, lin, leszcz, okoń, szczupak i karaś pospolity. W Jeziorze Trzecim pływają także osobniki wprowadzonego amura białego i oczywiście zróżnicowany wagowo karp z ostatnich zarybień przeprowadzonych przez (PZW Okręg Gorzów Wlkp.)

 

 linryba133875a.jpg

  Lin

 

 

carassius_carassius_prague_vltava_a.jpg

Karaś pospolity

 

 

  Wszystkich odwiedzających jezioro wędkarzy, jak i również turystów prosi się o pozostawienie samochodów na wydzielonym parkingu leśnym przy jeziorze oraz zachowaniu czystości nad jeziorem.

 

 

PARAMETRY JEZIORA:

 

Powierzchnia lustra wody – 3,49 ha

Głębokość maksymalna    - 5,4 m

Głębokość średnia           - 2,7 m

Długość linii brzegowej    - 710 m

Długość maksymalna      - 255 m

Szerokość maksymalna   - 210 m

 

 

dsc03645a.jpg

 

 

dsc03646ag.jpg

 

 

dsc03653a.jpg

 

 

dsc07431apax.jpg