Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

0

Rzeka Postomia

                                               Rzeka Postomia, Kanał Postomski

 

 

  Rzeka Postomia, Kanał Postomski – rzeka w zachodniej Polsce (w województwie lubuskim), będąca lewym dopływem Warty, ma długość 67 km  i powierzchni dorzecza 1 425 km². Rzeka wypływa ze źródeł bijących na południowym stoku góry Glinik w pobliżu Trzemeszna Lubuskiego. Niewielki strumień kierując się w stronę Sulęcina przepływa przez teren poligonu wojskowego w Wędrzynie, Ostrów, Sulęcin i uchodzi do Kanału Postomskiego w Krzeszycach.  Przepływa przez Park Narodowy „Ujście Warty”, współtworząc znajdujące się na jego terenie rozlewiska, a do Warty uchodzi na południe od Kostrzyna nad Odrą.

 

dsc04629a.jpg

Rzeka Postomia

 

   Od 2005 r. obszar nadrzecznej skarpy wraz z roślinnością oraz naturalnie ukształtowanym dorzeczem jest rezerwatem przyrody o nazwie – Dolina Postomii. Na powierzchni 96 ha występują 183 gatunki rzadkich roślin.

 

    Zlewnia Postomii stanowi około 200 km². Jest to największa rzeka Ziemi Sulęcińskiej, a jej wpływ na otaczające środowisko widać chociażby w nazewnictwie. Swoją nazwę zawdzięczają jej Bory Postomskie – lasy otaczające Sulęcin.

 

   W Postomii występuje gatunek ryby typowy dla tzw. rzek górskich, czyli pstrąg potokowy. Na jej odcinku biegnącym od Trzebowa do Krzeszyc można także spotkać karpia, okonia, szczupaka oraz płotkę.

 

salmo_trutta_hd5586a.jpg

Pstrąg Potokowy

 

 

szczupakwkrzakacha.jpg

Szczupak

 

 

   Postomia jest uregulowana na długości 11 km. Wzdłuż biegnącego przez centrum Sulęcina odcinka wybudowano promenadę, stanowiącą doskonałe miejsce wypoczynku.

 

Główne dopływy:

 

  •   lewe: Lenka, Ośnianka;
  •   prawe: Kanał Bema.

 

 

 

        a.jpg

 

 

        dsc04625a.jpg

 

 

        dsc04633x.jpg

 

 

        dsc04650a.jpg

 

 

        dsc04733a.jpg

 

 

        800pxpk_ujscie_warty_1a.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Nasze Menu

Nasze filmy

Nasze wiadomości

Ostatnio komentowane wiadomości

Nasi członkowie

Nasze zdjęcia

Nasza sonda

Jaką metodą najczęściej łowisz?
Spławikową
Gruntową
Spiningową
Muchową
Podlodową
Głosuj wyniki

Ilość odwiedzin